Je Tylenol ředidlem krve? Jak se to srovnává s aspirinem a dalšími

Tylenol je volně prodejný lék proti bolesti a horečce, což je obchodní název pro acetaminofen. Tento lék se obvykle používá v kombinaci s jinými léky proti bolesti, jako je aspirin, ibuprofen a naproxen sodný.

Zatímco někteří lidé berou aspirin kvůli jeho mírným účinkům na ředění krve, Tylenol není lék na ředění krve. Existuje však několik důležitějších věcí o Tylenolu a o tom, jak funguje, když se rozhodujete mezi ním a jinými léky proti bolesti, včetně ředidla krve.

Jak funguje Tylenol

Přestože acetaminofen existuje již více než 100 let, vědci si stále nejsou stoprocentně jisti, jak funguje. Existuje mnoho pracovních teorií.

Jedním z nejběžnějších je, že působí tak, že blokuje určité enzymy cyklooxygenázy. Tyto enzymy vytvářejí chemické posly zvané prostaglandiny. Prostaglandiny kromě jiných úkolů předávají zprávy, které signalizují bolest a vedou k horečce.

Konkrétně může acetaminofen zastavit produkci prostaglandinů v nervovém systému. Neblokuje prostaglandiny ve většině ostatních tkání v těle. Proto se acetaminofen liší od nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je ibuprofen, které také zmírňují zánět tkání.

Ačkoli toto je nejběžnější teorie o tom, jak Tylenol funguje, vědci také studují, jak by mohl potenciálně ovlivnit další aspekty centrálního nervového systému. Patří mezi ně receptory, jako je serotonin a endokanabinoidy.

Může se zdát zvláštní, že lékaři přesně nevědí, jak Tylenol funguje. Dnes je však na trhu mnoho léků s podobným příběhem, které jsou bezpečné, pokud se používají podle pokynů.

Výhody Tylenolu

Tylenol je do značné míry bezpečný a účinný prostředek snižující bolest a horečku. Protože si lékaři myslí, že Tylenol působí hlavně na centrální nervový systém, je méně pravděpodobné, že dráždí žaludek ve srovnání s aspirinem a ibuprofenem.

Tylenol také nemá žádný vliv na krev a srážení krve jako aspirin. Díky tomu je bezpečnější pro lidi, kteří již krev odstraňují nebo jim hrozí krvácení.

Lékaři obvykle doporučují Tylenol jako lék proti bolesti, když je žena těhotná. Užívání jiných léků proti bolesti, jako je ibuprofen, je spojeno s vyššími riziky v důsledku těhotenských komplikací a vrozených vad.

Nevýhody Tylenolu

Tylenol může poškodit vaše játra, pokud jej užijete příliš mnoho.

Když užíváte Tylenol, vaše tělo se rozkládá na sloučeninu zvanou N-acetyl-p-benzochinon. Játra normálně tuto sloučeninu rozkládají a uvolňují ji. Pokud je však přítomen příliš, játra jej nedokážou odbourat a poškozuje jaterní tkáň.

Je také možné náhodně vzít příliš mnoho acetaminofenu. Acetaminofen nalezený v Tylenolu je běžným doplňkem mnoha léků. Patří mezi ně léky proti bolesti a léky proti bolesti, které mohou obsahovat kofein nebo jiné složky.

Osoba může užívat doporučenou dávku Tylenolu a nevědí, že jiné léky obsahují acetaminofen. Proto je důležité pečlivě číst etikety léků a vždy informovat svého lékaře o všech lécích, které užíváte.

Také pro ty, kteří chtějí lék proti bolesti, který má také vlastnosti na ředění krve nebo protizánětlivé vlastnosti, je Tylenol nenabízí.

Tylenol proti ředidlům krve

Tylenol i aspirin jsou volně prodejné léky proti bolesti. Na rozdíl od Tylenolu má však aspirin také některé vlastnosti proti krevním destičkám (srážlivosti krve).

Aspirin blokuje tvorbu sloučeniny zvané tromboxan A2 v krevních destičkách. Krevní destičky jsou zodpovědné za slepení spolu s tvorbou sraženiny, když máte řez nebo krvácející ránu.

Ačkoli vám aspirin nebrání v úplném srážení krve (přesto přestanete krvácet, když máte řez, snižuje se tím pravděpodobnost srážení krve. To může být užitečné při prevenci mrtvice a srdečního infarktu, ke kterému může dojít v důsledku krevních sraženin).

Neexistují žádné léky, které by dokázaly zvrátit účinky aspirinu. Toho lze dosáhnout pouze časem a tvorbou nových krevních destiček.

Je důležité vědět, že aspirin se také nachází v některých jiných volně prodejných lécích, ale není tak dobře propagován. Příklady zahrnují Alka-Seltzer a Excedrin. Pečlivé čtení štítků s léky může zajistit, že si aspirin nevezmete náhodou několika způsoby.

Bezpečnost užívání Tylenolu s léky na ředění krve

Pokud užíváte léky na ředění krve, jako je Coumadin, Plavix nebo Eliquis, může vám lékař doporučit užívání Tylenolu pro úlevu od bolesti na rozdíl od aspirinu nebo ibuprofenu. Někteří užívají aspirin a další léky na ředění krve, ale pouze na doporučení lékaře.

Lékaři obvykle nedoporučují užívat Tylenol, pokud máte v minulosti problémy s játry. Patří mezi ně cirhóza nebo hepatitida. Když jsou játra již poškozena, může vám lékař doporučit úlevu od bolesti, která potenciálně neovlivňuje játra.

Volba úlevy od bolesti

Tylenol, NSAID a aspirin mohou být účinnými léky proti bolesti. Mohou však existovat určité scénáře, ve kterých je jeden lék proti bolesti lepší než jiný.

Je mi 17 let a potřebuji lék proti bolesti. Co bych měl dělat?

Vyhněte se užívání aspirinu, protože zvyšuje riziko Reyeova syndromu ve věku 18 let a mladší. Tylenol a ibuprofen mohou být účinné a bezpečné, pokud se užívají podle pokynů.

Mám svalový výtok a potřebuji lék proti bolesti. Co bych měl dělat?

Pokud máte kromě bolesti i svalové zranění, užívání NSAID (jako naproxen nebo ibuprofen) může pomoci zmírnit zánět, který bolest způsobuje. Tylenol bude v tomto případě také fungovat, ale nezmírní zánět.

Mám v minulosti krvácení s vředy a potřebuji lék proti bolesti. Co bych měl dělat?

Pokud jste v minulosti měli vředy, žaludeční problémy nebo gastrointestinální krvácení, může užívání Tylenolu snížit riziko dalšího krvácení ve srovnání s aspirinem nebo ibuprofenem.

Výlet

Tylenol může být bezpečným a účinným prostředkem pro úlevu od bolesti a horečky, pokud se užívá podle pokynů. Nemá žádný účinek na ředění krve jako aspirin.

Pokud lékař neurčí jinak, měli byste se Tylenolu vyhýbat pouze tehdy, pokud jste na něj alergický nebo máte v minulosti problémy s játry.